Blog

Viral Pazarlama Stratejileri

20 Şubat, 2018

Viral Pazarlama Stratejileri

Viral pazarlamada amaçlanan hedefe ulaşılmasını kolaylaştıracak bazı temel unsurlar bulunmaktadır. Bu kriterleri viral pazarlamanın ilkeleri olarak adlandırabiliriz. Kullanıcıya ulaşmanın ve onların aksiyona katılmasını sağlayacak olan bu viral pazarlama ilkeleri, doğru bir şekilde uygulandığında sonuçta istenilen gibi olacaktır.

1- Ücretsiz Ürün veya Hizmet VermePazarlama alanında en etkili kelimelerden ve söylemlerden birisi hiç şüphesiz “ücretsiz” kelimesidir. Yüksek başarıya ulaşmış olan viral pazarlama çalışmalarına bakıldığında, önemli birçok ürün veya hizmetin kullanıcıya ücretsiz olarak sunulduğu görülmektedir. Ücretsiz programlar, katılım biletleri, eğitim setleri ve benzeri içeriklerin ücretsiz olarak verilmesi kullanıcıların bir anda oldukça ilgisini çekebilmektedir. Bu da sizin viral içeriğinizin hızla yayılmasını sağlayacak bir unsurdur. Ucuz, uygun, indirimli, sınırlı ve benzeri kelimelerde viral pazarlamada oldukça etkili bir stratejidir. Ancak ücretsiz kelimesi en etkilisidir.

2- Verilmek İstenen Mesajın Herkese Kolaylıkla Ulaşabileceğinden Emin OlunÇok şiddetli bir soğuk hava dalgasının ülkeyi etkisi altına alacağını düşünün. İnsanlara peşi sıra yapılan uyarılar ile neleri yapıp, neleri yapmamaları gerektiğine dair birçok açıklama yapılarak, alınacak önlemler anlatılmaktadır. Bu uyarılar kısa sürede çeşitli ortamlarda insanlar arasında hızla yayılmaktadır. Bu örnekte olduğu gibi viral pazarlama çalışmalarının da hızla yayılabilmesi için doğru ortamın kullanılması ve doğru anlaşılır mesajın oluşturulması gerekir. Fazla sayıda kullanıcıya, en hızlı şekilde ulaşabileceğiniz internet mecralarında hedef kitlenizin anlayabileceği mesajlar oluşturmalısınız. Böylelikle yapacağınız çalışmaların başarıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

3- Küçükten Büyüğe Doğru İlerlemekEğer bir virüs gibi yayılmak istiyorsanız, çalışmalarınızı hızla küçükten, büyüğe doğru yükseltecek stratejilere sahip olmalısınız. Yani viral pazarlama sürecini, diğer pazarlama metotlarını kullanarak alt zemini hazırlayıp, sonrasında üstüne katarak büyütmelisiniz. Önce hedef kitle oluşturmalı ve üye kazanımı elde etmelisiniz. Sonrasında kazanılan üyelerin elde tutulması ve sonrasında bu kişilerin diğer kullanıcılara mesajı iletmesini sağlamalısınız. Viral pazarlama stratejinizi oluştururken bu unsura oldukça dikkat etmelisiniz.

4- Ortak Kullanıcı Davranışı ve Motivasyonunu Hedef EdininPazarlama çalışmalarında başarıya ulaşabilmek için ortak motivasyon ve davranışların hedeflenmesi gerekmektedir. Böylelikle belirli sayıda bir kitleye ulaşabilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Şüphesiz öncelikli olarak hedef kitlenizin kim olduğu ve bu kitlenin en yoğun nerede olduğunu saptamanız gerekir. Ardından kullanıcı davranışlarını analiz etmeli, kullanıcıların nelerle ilgilendiği, nelerle ilgilenmediği gibi faktörler değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme sürecinde insanların duygusal bir yapıda olduğu ve duygularına hitap edecek faktörlerin neler olduğunu da analizlemek faydalı olacaktır. Tüm bu gerekli ön hazırlık çalışmalarını yaptıktan sonra, hedefinizdeki kitlenin göstereceği ortak davranışları ve motivasyon sağlayıcı faktörleri, viral içeriğinize entegre ederek, pazarlama çalışmanızın başarıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Temelde farklı kişiler olmasına rağmen, insanları aynı masa etrafına toplayabilir ve onları aynı içerik için aksiyona geçmeye teşvik edebilirsiniz.

5- Sosyal Ağların Gücünden FaydalanınGünümüzde insanların en çok vakit geçirdikleri alan şüphesiz sosyal medya platformlarıdır. Facebook, Twitter, İnstagram, Pinterest, Linkedin, YouTube ve benzeri sosyal medya ağları insan hayatının birer parçası haline gelmiş durumdadır. Özellikle mobil cihaz kullanımının ve mobil cihazlardan internete erişimin de yaygınlaşması ile insanların her an bu mecralar içerisine dahil olabilmektedir. Bundan dolayı viral pazarlama çalışmalarında, sosyal medya ağları mutlaka çalışma stratejinizin bir parçası olmalıdır. Şüphesiz viral içeriklerin en hızlı ve en kolay yayılmasını sağlayacak ortam sosyal medya platformlarıdır. Özellikle de video içerikli platformların kullanıcıları daha kolay etkilemesinden dolayı bmöyle alanların daha efektif bir şekilde kullanılması gerekir. Bugün sizin Facebook üzerinden paylaştığınız bir video içeriği hesabınızda ekli olan kişilerden birçoğu görmekte ve görenlerin de bir kısmı bunu paylaşmaktadır. Bu süreç bu şekilde ilerleyerek kartopu misali büyümektedir. Bunlara ek olarak ise son zamanların popüler içeriklerinden olan GIF çalışmaları da viral reklamlarda firma ve markaları başarıya ulaştıracak bir stratejidir. Viral içerik oluştururken, GIF içerik oluşturarak etkisini bir denemekte fayda var.

6- Popüler Kaynaklardan FaydalanınViral pazarlama çalışmalarının etkisini arttırabilmek için birçok unsur vardır. Bunlardan biri de başka popüler kaynaklardan faydalanmaktır. Özellikle son dönemlerde sıkça duyduğumuz fenomen kelimesi ile üne kavuşmuş olan sosyal medya fenomenlerinden bu anlamda faydalanmak oldukça etkili olacaktır. Her sosyal medya ağının yaratmış olduğu ve öne çıkan popüler isimleri, hesapları vardır. Bu kişiler diğer kullanıcılar tarafından kısa sürelerde benimsenerek, sürekli takip edilmektedir. Takipçi sayıları oldukça yüksek olan ve paylaşımlarına gelen etkileşim yüksek olan bu fenomen hesaplardan yararlanmak, viral reklam çalışmalarınızı hızla başarıya ulaştırabilecek bir yöntemdir. Yani bir Twitter ya da İnstagram fenomeni ile anlaşabilir, reklamınızı o kişinin hesabı üzerinden tanıtabilirsiniz. Bir başka seçenek ise bir Facebook fenomeni ile anlaşabilir, viral reklam içeriğinize o kişinin tesadüfen ulaşmış izlenimi yaparak kendi sayfasından paylaşmasını sağlayabilir ve böylelikle bir anda birçok kişiye içeriğinizi ulaştırabilirsiniz. Bu fenomen hesapların katkısı, bu hesapları takip eden kişilerin paylaşılan içeriklerle hızla etkileşime geçmelerinden kaynaklanmaktadır. Bu unsuru da viral pazarlama stratejinizin içerisine dahil etmeyi unutmayın.

blog